View full screen - View 1 of Lot 40. Stående Salome | Standing Salome | Salomé debout.

Johannes Clausen Bjerg

Stående Salome | Standing Salome | Salomé debout

March 22, 02:39 PM GMT

7,000 - 10,000 EUR

Johannes Clausen Bjerg

1886 - 1955

Stående Salome (Standing Salome)

bronze, gilt patina

signed and dated Joh C Bjerg 1916, foundry stamp

46 cm; 18⅛ in.

____________________________________________

Johannes Clausen Bjerg

1886 - 1955

Stående Salome (Salomé debout)

bronze à patine doré

signé et daté Joh C Bjerg 1916, cachet de fondeur

46 cm ; 18⅛ in.