Important Design

Important Design

View full screen - View 1 of Lot 24. Vase.

Henri Simmen

Vase

December 17, 05:49 PM GMT

3,000 - 4,000 EUR

Henri Simmen

Vase

circa 1920

enamelled earthenware

Signed HSim on the underside

[vers 1920

grès émaillé

Signé HSim au revers]

Height : 14,8 cm ; 5 ½ in.

Hauteur : 14 cm ; 5 ½ in.