813. A gold 'dragon' perfumer pendant, Northern Song dynasty | 北宋 鏤空雙龍紋金帔墜
Polychrome
Lot 813
December 6, 04:12 AM GMT
80,000 - 120,000 HKD
A gold 'dragon' perfumer pendant
Northern Song dynasty
北宋 鏤空雙龍紋金帔墜
l. 8.4 cm and 8.2 cm
10 grams and 9 grams
Condition report
Provenance
K.Y. Fine Art, Hong Kong, 2003.
來源:
繼遠美術,香港,2003年