109. Solomon Borisovich Nikritin
People
Russian Pictures
Lot 109
June 8, 02:46 PM GMT
3,000 - 5,000 GBP
Solomon Borisovich Nikritin
1898 - 1965
oil and gouache on paper
Sheet: 26.5 by 19.5cm, 10 ½ by 7 ¾ in.
Condition report
Provenance
Le Cheval d'Ali Khan
Estimate: 400 - 600 EUR
Vase de fleurs
Estimate: 15,000 - 20,000 EUR
Deux danseurs
Estimate: 2,000 - 3,000 EUR
Estimate: 26,000 - 40,000 SGD
Estimate: 65,000 - 85,000 SGD
Estimate: 300,000 - 500,000 SGD
Estimate: 40,000 - 60,000 SGD
Deux femmes de dos
Estimate: 200 - 300 EUR
Estimate: 65,000 - 130,000 SGD
Estimate: 160,000 - 320,000 SGD