100. Vera Mikhailovna Ermolaeva
Book Illustration
Russian Pictures
Lot 100
June 8, 02:37 PM GMT
2,500 - 3,500 GBP
Vera Mikhailovna Ermolaeva
1893 - 1938
gouache on paper
Sheet: 21 by 26.5cm, 8 ¼ by 10 ½ in.
Condition report
Provenance
Le Cheval d'Ali Khan
Estimate: 400 - 600 EUR
Vase de fleurs
Estimate: 15,000 - 20,000 EUR
Estimate: 110,000 - 250,000 SGD
Nature morte aux fleurs
Estimate: 2,000 - 3,000 EUR
Sans titre (Nu : Femme assise)
Estimate: 500 - 1,000 EUR
Estimate: 13,000 - 23,000 SGD
Estimate: 30,000 - 50,000 SGD
Estimate: 300,000 - 500,000 SGD
Deux danseurs
Estimate: 500,000 - 1,000,000 SGD