Lot 143
  • 143

MARIA HELENA VIEIRA DA SILVA | Untitled

10,000 - 15,000 EUR

  • Maria Helena Vieira Da Silva
  • Untitled
  • signed
  • gouache and watercolour on paper
  • 27 x 15 cm; 10  5/8  x 5  7/8  in.
  • Executed in 1953.

Provenance

Galerie des Ambassades, Paris
Edouard & Jeannine Chapet, Paris

Guy Weelen, Jean-François Jaeger, Vieira Da Silva, Catalogue Raisonné, Geneva, 1994, p. 213, no. 1085, illustrated