- 26
Remedios Varo (1908-1963)
- Remedios Varo
- Invierno, Las Cuatro Estaciones (Winter, The Four Seasons)
- titled in pencil lower center
- 9 3/8 by 10 1/2 in.
- (23.9 by 26.7 cm)
- Executed in 1943-44.
gouache on paper
Provenance
Jean Nicolle, Paris
Galerie 1900-2000, Paris
Acquired from the above
Ricardo Ovalle and Walter Gruen, Remedios Varo, Catálogo Razonado/Catalogue Raisonné, Mexico City, Ediciones ERA, 2002, no. 57D, p. 309, illustrated