Lot 25
  • 25

Remedios Varo (1908-1963)

  • Remedios Varo
  • Otoño, Las Cuatro Estaciones (Fall, The Four Seasons)
  • titled in pencil lower center
  • 9 3/4 by 10 1/2 in.
  • (24.8 by 26.7 cm)
  • Executed in 1943-44.
gouache and graphite on paper

Provenance

Jean Nicolle, Paris
Galerie 1900-2000, Paris
Acquired from the above

Ricardo Ovalle and Walter Gruen, Remedios Varo, Catálogo Razonado/Catalogue Raisonné, Mexico City, Ediciones ERA, 2002, no. 57C, p. 309, illustrated